ארגון הקבלנים והבונים מחוז חיפה הינו הארגון היציג, הרשמי והיחיד ושל הקבלנים והבונים במחוז חיפה, הפועל מנהריה בצפון ועד חדרה בדרום, בכ-25 רשויות מקומיות. בארגון הקבלנים רשומים קבלנים ויזמים, קבלני מערכות ותשתית העובדים בערי המחוז ובארץ כולה. ארגון הקבלנים והבונים מהווה חלק פעיל ומשמעותי בעולם העסקים והכלכלה במחוז, כגוף מקצועי ומשפיע. הארגון הוא אחד מ-12 ארגוני קבלנים ובונים מקומיים המרכיבים יחד את התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שהיא הגוף היציג של כל העוסקים בבנייה בישראל.

ארגון הקבלנים נוסד לפני למעלה מ-80 שנה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, עוד קודם להקמת המדינה, והמשיך לייצג את חבריו הקבלנים והבונים תוך צליחת כל המשברים שעברו על המחוז והארץ בכלל בתקופה זו.

ענף הבנייה והתשתיות הוא אחד מהקטרים המובילים את כלכלת ישראל ביחד עם ענף ההייטק. בתקופת הקורונה, ענף הבנייה והתשתיות הוכר, בפעם הראשונה מאז קום המדינה, כ"ענף חיוני למשק" והמשיך את פעילותו כמעט ללא הפרעה, למרות הקשיים והמהמורות שאפיינו את התקופה ההיא. הכרה זאת הושגה לאחר פעילות ענפה ומאומצת של כל גורמי התאחדות הקבלנים, שהבינו שעצירת הענף תגרום לכל הקבלנים לנזקים גדולים ביותר, ופעלו מול כל משרדי הממשלה בכדי להשיג את ההכרה שעזרה לכולנו, ואולי אף הצילה רבים מאיתנו.

במהלך אותה תקופה פעלה ההתאחדות מול כל גורמי המשק בכדי לסייע ולפתור חסמים מכל הסוגים בכל הגופים והגורמים הרגולטוריים – משרד השיכון, כיבוי אש, חברת חשמל, פיקוד העורף ועוד.

בשנה האחרונה אנו מתמודדים עם גל עליות ריבית במשק ששוטף אותנו והגיע כבר ל-10 העלאות ריבית רצופות שביצע נגיד בנק ישראל.

העלאות אלו פוגעות בכולנו, בכל התחומים, מביאות לעלייה חדה בעלויות המימון של כל אחד ואחד מאיתנו, גם היזמים וגם קבלני הבנייה והתשתיות, כאשר היזמים סופגים עלויות גדולות מאוד במימון הקרקע שרכשו ומימון פרויקטי הבנייה, וקבלני הבנייה והתשתיות, שלצערנו "מממנים" הרבה מהרשויות ומשרדי הממשלה, נאלצים לשלם ריביות גבוהות ביותר, ששוחקות את הרווחיות, ובמקרים רבים גורמות לקבלנים לעבוד בהפסד!

עליית הריבית, לצערנו, אף מכניסה רבים מהקבלנים למצוקה ולקשיים.

גורמי ההתאחדות פועלים בכל המישורים בכדי להפעיל לחץ גדול על הנגיד בכדי למתן את עליות הריבית, ולאחרונה אף בהצלחה יחסית – לצערנו לא הצלחנו למנוע זאת לגמרי, אבל כן הצלחנו למתן.

נושא הבטיחות בעבודה תופס בשנים האחרונות מקום חשוב ומרכזי בפעילותה של ההתאחדות והארגון. אנו רואים חשיבות רבה ביותר בהעלאת המודעות לבטיחות בקרב כל הגורמים באתר הבנייה, החל ממנהל הפרויקט, דרך המהנדסים, מנהלי העבודה, עוזרי הבטיחות ועד לפועל האחרון בפרויקט.

בהתאחדות מונה האלוף במיל' איל בן ראובן לראש מטה הבטיחות, וביחד עם צוותו ובעזרת נשיא ההתאחדות, יו"ר הארגונים, מנהלי הארגונים וכל הגורמים הרלוונטיים בהתאחדות, פועלים במרץ בכדי לשפר את תרבות הבטיחות באתרי הבנייה, ולהציל חיים.

אני פונה אליכם בזאת ומבקש מכם, שפרו את הבטיחות באתרי הבנייה שלכם, הקצו לכך כוח אדם ותשומת לב, תעמידו זאת בראש מעייניכם, ותנחילו לעובדים שלכם את החשיבות שבבטיחות. כך נציל חיים, נמנע פציעות ונמנע כאב לב ועוגמת נפש לכולנו.

ההתאחדות פועלת רבות במטרה להפחית מהרגולציה, שכל אחד ואחד מאיתנו נתקל בה בכל צעד וצעד שלו בתכנון, בביצוע ובמסירה של פרויקט.

ההתאחדות פועלת לעצירת מהלכים רבים של משרדי הממשלה וחברי הכנסת, אשר רוצים להטיל על ציבור הקבלנים רגולציה ובירוקרטיה נוספת.

מאז כניסתי לתפקיד, נפגשתי ביחד עם עוד חברי הנהלה וחברים נוספים בארגון, עם מספר רב של ראשי רשויות במחוז שלנו, ועם גופים רגולטוריים שאנחנו עובדים מולם, כגון הנהלת המחוז של חברת חשמל, כיבוי אש, הג"א וכו', במטרה להכיר את הגורמים ולהעלות בפניהם את המצוקות והקשיים שלנו בעבודה מולם, כמו גם לשמוע מהם על תוכניות העבודה וההתפתחות של הרשויות המקומיות השונות, וכן לפתוח דלת בפני החברים שלנו בפתרון בעיות שאנו נתקלים בהן.

אני מקנה חשיבות רבה לקשר עמכם הקבלנים, וקורא לכם לפנות אלי, אל חברי ההנהלה, למנהל הארגון שי ולמזכירת הארגון ליאת, בכל בעיה שאתם נתקלים בה וצריכים עזרה. בעיות עם רשויות מקומיות, גופים רגולטוריים, משרדי ממשלה, רשם הקבלנים ובכלל.

אנחנו פה בשבילכם, תעזרו בנו ואנו נעשה את כל מה שניתן בכדי לעזור ולפתור את הבעיות שנוצרות.

אני קורא לכם לבוא ולהיות פעילים בכל אגפי התאחדות הקבלנים ובארגון, כולל הצטרפות להנהלת הארגון ולקיחת חלק בתרומה ובפעילות הציבורית.

לסיום, אני רוצה לאחל לכולם הצלחה גדולה בעסקים, ומי ייתן והשנים הבאות יהיו קלות ומוצלחות יותר.

שלכם יו"ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה,

עופר שגיב