כנס מקצועי והרמת כוסית לראש השנה 11.9.2017- עיקרי הדברים

ארגון הקבלנים במחוז חיפה המפרץ נהריה וחדרה קיים כנס מקצועי והרמת כוסית לראש השנה ביום ב'  11/9/2017 בשעה 09.30  במלון דן כרמל בחיפה בכנס השתתפו 140 חברים מהארגון ואורחים אחרים.

 

בפתח הדברים הגיב יו"ר ארגון הקבלנים במחוז חיפה, מר חיים פייגלין על כי הקבלנים מתעשרים על חשבון הציבור ואמר אנחנו מרוויחים על כל דירה 90 אלף שקל והמדינה 700 אלף שקל. אז מי כאן חוגג על חשבון הציבור?

חיים פייגלין, הגיב היום לנתונים בדבר קיפאון בענף הבנייה ואמר כי "השוק אינו קפוא וכאן במחוז חיפה הייתה ב-12 החודשים האחרונים עלייה של 6% במכירת דירות חדשות על פי הלמ״ס. יש ירידה במכירות, אבל השוק חי ונושם. אני חוזר כרגע מסיור בדרום צרפת. לא ראיתי שם מנופים כמו בטירת הכרמל ובחיפה״ .

כמו כן אמר כי ״יש דה לגיטימציה וגורמים שהופכים אותנו לאויבי העם. דירה ממוצעת עולה מיליון וחצי שקל. חברות הבנייה מרוויחות נטו 6% לכל דירה לעומת זאת, המדינה מרוויחה חמישים אחוז. כלומר לנו נשארים 90 אלף שקל ולמדינה 700 אלף שקל אז מי כאן חוגג על חשבון הציבור? אנחנו?״

פייגלין הזהיר כי החשבון ייסגר בסופו של דבר בקלפי. לדבריו, ״אנחנו יודעים לנהל את עסקינו מצויין ואנחנו גם כוח אלקטוראלי. ענף הנדל״ן מעסיק 300 אלף בתי אב בישראל וכל מי שמתפרנס מענף הנדל״ן ראוי שפעם הבאה ייתן את קולו למי שיעזור לענף לשגשג ולא למי שהופך אותנו לאוייבים ורוצה להקפיא את השוק.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק

"אנחנו אלה שנפתור את משבר הדיור. נתמוך בכל שר וממשלה שתשמור על יציבות בשוק״

״פתחתי היום עיתון וראיתי שוב נתונים מוטים. המטרה של הממשלה בפרסומי הנתונים האלה אחת - להקפיא את שוק הדיור. האם זו מטרה ראויה בעיניכם?  האם זו הדרך שתביא אותנו לשיפור מצבם של חסרי הדיור? אני מוכרח לומר, השר כחלון באמת רוצה לעשות שינוי. הוא באמת רוצה להיטיב עם הזוגות הצעירים. אני משוכנע בכך. אבל האמת היא שמה שיוצא בסופו של דבר, הם נתונים כאלה שמצביעים על ירידה וירידה וירידה בפעילות. ירידה בפעילות היא לא פתרון. היא בעיה. אנחנו אלה שנפתור את משבר הדיור. אנחנו רוצים שעצירת המחירים תמשך. אנחנו נתמוך בכל שר וממשלה שתשמור על יציבות ובהירות בשוק שלנו. אבל בנתיים מה שאנחנו רואים זה כותרות ונתונים שתפקידם למנוע ממי שצריך דירה לרכוש אותה״.

בריק התייחס בהרחבה למצבם של קבלני הביצוע - הקבלנים שבונים בנייה ציבורית. ״אין יותר אפשרות להתעלם ממה שהמדינה עושה לקבלני הביצוע. הם אלה שבונים כאן את הכבישים ובתי הספר והם לא יכולים לעבוד. המדינה צריכה לשנות את התמונה ולעצור את ההתעמרות בהם. משלמים להם מתי שמתחשק ומאשימים אותם בכל טעות שעושים המתכננים של העיריות והממשלה. אני אומר לציבור שלא ישכח שבלי כביש ביוב פעיל ובית ספר לא יהיו דירות. אין שום אפשרות לאכלס דירה גם אם בנייתה הסתיימה בזמן ומזמן כשאין חשמל מחובר ואין מערכת טיהור שפכים איזורים תקינה. אל תשכחו שכל קבלן שקורס עולה לכל אחד כסף.

מר נדב אסיאג,

בהרצאתו של מר נדב אסיאג, מנכ"ל ובעלים, חברת פז בטיחות בע"מ, בנושא

"תפקיד ואחריות המנהל בנושא בטיחות", הושם בין היתר דגש על אחריותו של מנהל לנושאי בטיחות החברה, וכן בעיני החוק. לא מספיק במינוי מנהל עבודה באתר או ק. בטיחות. הבעלים צריך לבקר מפעם לפעם באתר, לוודא את אווירת הבטיחות, להעיר בע"פ ובכתב ולוודא תיקון ההערות.

"חידושים בהתחדשות עירונית" - נערך פאנל בנושא בהשתתפות: עו"ד ורו"ח ורד אולפינר- סקל, שותפה, ראש תחום מיסוי נדל"ן EY בישראל, רו"ח דוד אמור, חשב ראשי צ.מ.ח המרמן בע"מ, בהנחיית מר חיים פייגלין, יו"ר הארגון. בפנל נדונו סוגיות מורכבות בנושא וכן את ראיית מס ההכנסה בהיבטים רבים של ההתחדשות העירונית.

מר אמיר לזר- ראש מערך המשכנתאות בבנק לאומי,  הרצה על "התפתחות שוק המשכנתאות" ואמר בין היתר כי מספר העסקאות החודשי – חדשות ויד שניה- בירידה. ניכרת מגמת האטה על אף מחיר למשתכן. הירידה בהיקף העסקאות של דירות חדשות בולטת באזור המרכז, בעוד שבמחוז חיפה היא מתונה מאוד. גם הדירות החדשות שאינן מכורות במגמת עליה. הירידה מקיפה את כל קבוצות הרוכשים. גידול בסך העסקאות באזור חיפה, למרות הירידה בפלח המשקיעים.

המשקיעים עברו מצד הביקוש לצד ההיצע.

כל דירה שלישית שנמכרת בשוק היד השניה היא ממשקיעים.

באזור חיפה רוכשי דירה ראשונה לא מחכים ל"מחיר למשתכן.

חלקו של הצפון בהגרלות "מחיר למשתכן" יורד לאורך זמן.


מר צחי פלאטו , מנהל קהילת החדשנות בבניה- SOSA , הרצה על "חדשנות טכנולוגית בבניה"

מטרות הקהילה: קהילה (Ecosystem) של חדשנות בענף הבנייה: סטארטאפים, תעשיית בנייה, ממשלה, משקיעים, חיבור בין ההייטק הישראלי לענף הבנייה, רתימת טכנולוגיות מענפים משיקים לטובת ענף הבנייה, רתימת גופים ממשלתיים לפרויקט לאומי.

אקוסיסטם הדרך לעודד את החיבור בין הסטארטאפים לתעשייה ולייצר חדשנות היא ע״י יצירת אקוסיסטם. אנחנו הולכים לעשות בחודשים הקרובים מגוון של פעילויות שיביאו את כל הגורמים האלו לעבודה משותפת.

רתימת טכנולוגיות משיקות- נראה כאן היום כמה דוגמאות, למשל סטארטאפ שמשתמש ברחפנים לצורך בקרת פרויקטים, משתמשים בטכנולוגיה של ראיה ממוחשבת ויכולות טיסה אוטונומית  לזיהוי של התקדמות ובקרה של תכנון מול ביצוע, סטארטאפ אחר שמשתמש ביכולות של מציאות רבודה AR/VR המלבישים על התמונה הקיימת את המודל המתוכנן של המבנה ומזהים פערים בין מה שקיים למה שתוכנן ויש עוד דוגמאות אחרות.

מה שמשותף לסטארטאפים שתראו כאן היום הוא שהם הבינו את הפוטנציאל האדיר שיש בשוק הבניה.

מה בתכנית? בניית קהילה (Ecosystem) סטארטאפים, מיטאפים, שולחנות עגולים, ימי הדגמה, האקאטון ועוד, תמיכה סטרטאפים: הגדרת המוצרים והלקוחות הרלוונטיים, חיבור לתעשייה המקומית והעולמית, יצירת הזדמנויות השקעה. תעשייה: הבנת הצרכים של החברות המקומיות והגלובאליות בתעשייה , איתור טכנולוגיות רלוונטיות, ביצוע פיילוטים משותפים עם הסטרטאפים. משרדי הממשלה: שת"פ עם הסטרטאפים.

 

מה קרה עד היום? השקעות בעולם-  2012-2016 גידול של 169%, גופי השקעה מוכרים כמו: , Andreessen Horowitz, Ycombinator ,500 Accelerator אקזיט ראשון בתחום כבר בשנת 2009 (VisualTau) ע״י Autodesk Autodesk רכשה עוד 4 סטארטאפים נוספים. גיוסים בארץ.